Orzech włoski WYMAGANIA

08-09-2021

orzech włoski
Wymagania orzecha włoskiego, sadzonki orzecha włoskiego, orzech włoski szczepiony

 

Orzech Włoski szczepiony jest dość łatwy w uprawie. O czym jednak musisz pamiętać, aby dobrze rósł i ,,cieszył oko”? Jest kilka ważnych czynników, które spowodują, że twoja roślina będzie zdrowa i obdarzy Cię dużą ilością owoców. Jeśli zastanawiasz się, na co musisz zwrócić uwagę podczas sadzenia lub planujesz w swoim ogrodzie miejsce dla szczepionego orzecha włoskiego… Poniższe informacje bardzo Ci się przydadzą.

 

Może jesteś właśnie tą osobą, która zastanawia się, dlaczego w Twoim ogrodzie orzech włoski słabo kwitnie i rośnie? Gwarantuję Ci, że po przeczytaniu poniższego artykułu poznasz wszystkie odpowiedzi na powyższe pytania. Zapraszam Cię do orzechowej przygody.  

 

Orzech włoski Stanowisko:

 

Pamiętaj, że źle dobrane stanowisko skraca żywotność każdego drzewa, również orzecha włoskiego.
Czym kierować się przy wyborze odpowiedniego stanowiska?
 • Odpowiednim nasłonecznieniem – Postaraj się, aby słońce świeciło minimum pół dnia w kierunku twojego drzewa.
 • Wybieraj teren osłonięty przed wiatrami i mrozami – sadź między drzewami, obok zabudować, unikaj nizin, dołów, to właśnie tam najczęściej występują zastoiska mrozowe.
 • Wybieraj najbardziej suche miejsce w swoim ogrodzie. – W miejsca mokre zasadź drzewa owocowe, które uwielbiają mokre tereny (są takie np. śliwy ?).

 

Orzech włoski WYMAGANIA GLEBOWE:

 

 • Orzech włoski wymaga ziemi o odczynie pH OBOJĘTNYM (od 6,7 do 7,1), jeśli nie wiesz jaki odczyn znajduje się w miejscu sadzenia drzewa, warto kupić próbnik gleby, którym w kilka minut i bez większego wysiłku sprawdzisz jaka masz glebę (Koszt ok. 15 zł).
 • Staraj się wybrać miejsce, gdzie gleba jest lekka, ponieważ orzech zasadzony w ziemi ciężkiej będzie rósł bardzo powoli. Może być nawet tak, że jeśli gleba jest zbyt uboga, a odczyn gleby jest kwaśny, orzech szczepiony nie zaowocuje, zacznie się męczyć i uschnie już po kilku latach.
 • Unikaj również podmokłych terenów. Nie służą one drzewku orzecha włoskiego. Sadzenie na mokradłach skraca ich żywotność.

 

Nawożenie orzecha włoskiego:

 

 • Każda roślina powinna mieć zapewnioną odpowiednią dawkę nawozów. Jeśli o nią zadbasz, poprawisz strukturę gleby i pojemność wodną, a także sprawisz, że twoje drzewo owocowe (tak, tak orzech to drzewko owocowe ?) będzie piękne i zdrowe. (np. bez spękań na korze).

 

Orzech włoski czym nawozić?

 • Orzech włoski lubi nawożenie obornikiem (wiosna) oraz nawozami mineralnymi do drzewek owocowych (wiosna-najlepiej w granulkach).
 • Warto również stosować wapno nawozowe – ogrodnicze (wiosna lub wczesne lato), które jednocześnie nawozi i odkwasza glebę. Wapno możesz stosować rok przed wsadzeniem, a następnie, systematycznie co roku.

 

Wskazówka: Stosowanie nawozów chemicznych i herbicydów zakwasza glebę.

 

Pamiętaj! Unikaj kontaktu wapna z korą i korzeniami twojego drzewa. Możesz je przypalić i co skutkuje uszkodzeniem, a nawet uschnięciem drzewa.

 

Dawkowanie nawozów:

W pierwszej kolejności upewni się, że kupiłeś prawidłowy nawóz – najlepiej, jeśli będzie to nawóz do drzewek owocowych.
Przeczytaj z tyłu opakowania, jak stosować nawóz.
Znajdź następujące informację:
 • Jaką ilość nawozu należy zastosować pod jedno drzewo.
 • Jak zastosować nawóz np. doglebowo (granulki) lub dolistnie (płyn).
Wskazówka: Wykonuj nawożenie wiosną lub wczesnym latem.

 


Komentarz autorki (trochę bardziej na luzie) ….

Jak czytam w ,,Internetach” specjalistów, którzy doradzają, że orzech włoski może być posadzony na glebie kwaśnej, to mam ochotę zadzwonić i zapytać, czy autor artykułu jest poważny!!! Już sobie to wyobrażam…

 

– Halo, Halo
– Czy rozmawiam z Panem/Panią X?
-Tak?
-Świetnie! Chciałam Zapytać czy Pan/Pani jest poważna?

 

Jasne można zasadzić orzecha włoskiego do kwaśnej gleby! To nic, że skraca się żywotność drzewa, zimniejsza się owocowanie, kora zaczyna pękać, ponieważ drzewo sobie nie radzi, liście są żółte zamiast zielone… potem nawozimy, wydajemy masę kasy i energii, żeby uratować drzewo, które wystarczyło wsadzić do dobrej ziemi!…

 


Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, polecam Ci  kolejny artykuł: JAK PRAWIDŁOWO POSADZIĆ ORZECHA WŁOSKIEGO

 

Oraz mini poradnik: JAKĄ ODMIANĘ ORZECHA WYBRAĆ DO OGRODU LUB SADU ORZECHOWEGO.

 

Na moim Blogu Ogrodnik.info znajdziesz kilka artykułów, które mogą Cię zainteresować np. https://ogrodnik.info/pozyteczne-mikroorganizmy-skuteczna-pomoc-w-naszych-ogrodach-sadach-i-na-polach/

 

Na koniec ZAPRASZAM CIĘ SERDECZNIE DO NASZEGO SKLEPU INTERNETOWEGO znajdziesz w nim, aktualnie dostępne sadzonki drzewek owocowych, w tym również sadzonki orzecha włoskiego.

 

Pozdrawiam Cię z malowniczej i pięknej miejscowości położonej u stóp Beskidu Niskiego – Zagórnika.

Ludmiła Dudek-Wieczorek

 

http://gospodarstwodudek.pl/kontakt/