Wycieczki edukacyjne

Lekcja edukacyjna w Gospodarstwie Dudek:

– Zajęcia realizujemy po wcześniejszym uzgodnieniu terminu zajęć i tematu wybranego z prezentowanej oferty lub zgodnie z zapotrzebowaniem.

– Bardzo prosimy o przygotowanie ubrania i obuwia do zajęć w terenie – stosownie do pory roku i warunków pogodowych.

– Zajęcia prowadzimy od poniedziałku do piątku w godz. 7.00 –17.00.

– Grupa uczniów nie może przekraczać 30 osób.

– Na naszym gospodarstwie jest możliwość zakupu owoców i warzyw naszej produkcji do czego serdecznie zachęcamy !

 

PRZEDSZKOLE, ZERÓWKA, KLASA I-V

Dzień z życia ogrodnika 1 (1,5 h) Termin: wiosna lub wczesne lato. Krótka opowiastka gospodarza wprowadzająca do świata ogrodników. Wycieczka po Gospodarstwie. Sianie wybranych nasion kwiatów, ziół oraz warzyw do doniczek, które później dzieci ze sobą zabierają do domu. Zabawa w odkrywanie: dzieci kosztują owoce z naszego gospodarstwa i zgadują z zakrytymi oczami co właśnie zjadły.

Smakołyki ogrodnika  (1,5 h) Termin: wiosna, lato, jesień.  Krótka opowiastka gospodarza wprowadzająca do świata ogrodników. Wycieczka po Gospodarstwie. Zabawa w odkrywanie: dzieci kosztują owoce z naszego gospodarstwa i zgadują z zakrytymi oczami co właśnie zjadły. Sadzą drzewo lub krzew na terenie Gospodarstwa Dudek, które w kolejnych latach dzieci będą mogły podziwiać i odwiedzać.

Kochamy rośliny! (1,5 h) Termin: Jesień. Krótka opowiastka gospodarza wprowadzająca do świata ogrodników. Dzieci zbierają do koszyków owoce w mini sadzie, wykopują warzywa z grządki. Sadzą drzewo jabłoni na terenie Gospodarstwa Dudek, które w kolejnych latach dzieci będą mogły podziwiać i odwiedzać (w tym zbierać z niego owoce).

Malowany ogrodnik (1,5 h) Termin: cały rok. Krótka opowiastka gospodarza wprowadzająca do świata ogrodników. Spacer po gospodarstwie podczas którego zbierane są rośliny, które zostaną później wykorzystane do pracy plastycznej. Rozmowa o warzywach, owocach, roślinach i ich cechach charakterystycznych.

Konfiturki (1,5 h) Termin: Wiosna. Lato, Jesień. Krótka opowiastka gospodarza wprowadzająca do świata ogrodników. Spacer po gospodarstwie. Rozmowa o warzywach i owocach, ich cechach charakterystycznych i o możliwościach ich przetwórstwa. Zabawa w odkrywanie: dzieci kosztują różnych konfitur i zgadują z zakrytymi oczami co właśnie zjadły.

Dzień z życia ogrodnika 2 (2 – 2,5 h) Termin: wiosna lub wczesne lato. Krótka opowiastka gospodarza wprowadzająca do świata ogrodników. Sianie wybranych nasion kwiatów, ziół oraz warzyw do doniczek, które później dzieci ze sobą zabierają do domu. Wspólne ognisko i zajadanie pieczonego jabłka i ziemniaków.

Same pyszności!  (2 – 2,5 h) Termin: wiosna, lato, jesień.  Krótka opowiastka gospodarza wprowadzająca do świata ogrodników. Ciekawe, zabawne i interesujące mini wykłady. Wspólne ognisko i zajadanie pieczonego jabłka i ziemniaków. Zabawa w odkrywanie: dzieci kosztują owoce z naszego gospodarstwa i zgadują z zakrytymi oczami co właśnie zjadły.

 

SZKOŁA PODSTAWOWA-KLASA V-VIII

Szukaj nas (2-2,5 h) Termin: cały rok. Krótka opowiastka gospodarza wprowadzająca do świata ogrodników. Wykład o roślinach, oprowadzenie uczniów po gospodarstwie. Rozpoznawanie roślin: uczniowie dzielą się na 3-4 grupy i dostają mapę terenu gospodarstwa z zaznaczonymi roślinami. Mają za zadanie samodzielnie rozpoznać kilka gatunków. Drużyna która jako pierwsza znajdzie i odgadnie rośliny dostaje nagrodę. Wspólne rozpalanie ogniska i zajadanie pieczonego jabłka i ziemniaków.

A może coś posadzimy? (1,5 h) Termin: Wiosna lub Jesień. Krótka opowiastka gospodarza wprowadzająca do świata ogrodników. Uczniowie zostają zaznajomieni z technikami sadzenie i pielęgnacji roślin. Oprowadzenie po gospodarstwie. Uczniowie przygotowują ziemię i sadzą wybrane rośliny. Mały poczęstunek.

 

SZKOŁY ŚREDNIE, KOŁA GOSPODYŃ WIEJSKICH, WYCIECZKI PRYWATNE

Pielęgnacja roślin, ich sadzenie i cięcie (1,5) Termin: Wiosna i Jesień. Przywitanie z gospodarzem, spacer po gospodarstwie. Krótki wykład o roślinach: jak je sadzić, do jakiej gleby, jakie nawozy stosować. Kilka wskazówek ułatwiających dbanie o ogród.  Pokaz cięcia drzewek owocowych  w przydomowym sadzie.

Na naukę nigdy nie jest za późno 1 (2.5 h) Termin: cały rok. Przywitanie z gospodarzem, spacer po gospodarstwie. Krótki wykład o roślinach: jak je sadzić, do jakiej gleby, jakie nawozy stosować. Fachowe porady i wskazówki ogrodnika i Architekta krajobrazu.

Na naukę nigdy nie jest za późno 2* (2,5h) Termin: cały rok. Przywitanie z gospodarzem, spacer po gospodarstwie. Krótki wykład o roślinach: jak je sadzić, do jakiej gleby, jakie nawozy stosować. Wykład z leśnikiem i zielarzem na temat ziół: ich naturalnych siedliskach i zastosowaniu. Degustacja produktów z gospodarstwa ogrodniczego, konfitur, soków, owoców, pieczenie ziemniaków oraz jabłka na ognisku.

Łasuchowe spełnienie* (2,5 h) Termin: cały rok. Przywitanie z gospodarzem, spacer po gospodarstwie. Krótki wykład o roślinach: jak je sadzić, do jakiej gleby, jakie nawozy stosować. Wykład z leśnikiem na temat ziół: ich naturalnych siedliskach i zastosowaniu lub wykład z dietetykiem na temat zastosowania warzyw i owoców w diecie. Degustacja produktów z gospodarstwa ogrodniczego, konfitur, soków, owoców. Pieczenie ziemniaków oraz jabłka na ognisku.

SZKOŁY SPECJALNE: Jesteśmy otwarci i chętni na przyjmowanie dzieci ze szkół specjalnych. Program zajęć dostosujemy po wcześniejszym porozumieniu się z opiekunami.  Zachęcamy do kontaktu.

602 690 790

 

Smakowanie i odgadywanie owoców i warzyw z zakrytymi oczami to zabawa, której nikt nie może się oprzeć! 

Uczniowie chętnie biorą w niej udział, a my tworzymy dla nich takie smaki i kompozycje, że nie zawszę jest im łatwo odgadnąć zagadkę. Dzięki temu zabawa robi się jeszcze ciekawsza!

 

 

 

 

Sianie nasion to świetne doświadczeni!

Lubimy również uczyć dzieci jak prawidłowo sadzić rośliny i siać nasiona kwiatów i warzyw, które później zabierają ze sobą do domu. Często uczniowie wracają z rodzicami do Nas by pochwalić się wykiełkowanymi roślinami. Podczas zajęć uczniowie uczą się rozróżniać nasiona poprzez dotyk i wzrok, oceniamy ich kolor i kształt, a także twardość.

 

 

 

Dla dzieci starszych i młodzież stworzyliśmy zajęcia uczące rozeznania w ternie. Na obszarze naszego Gospodarstwa pozaznaczane są rośliny, które odpowiednio oznaczone są również na mapie. Uczniowie mają za zadanie rozpoznać rośliny i przynieść ich liście lub owoce. Grupa, która jako pierwsza znajdzie i prawidłowo odgadnie wszystkie rośliny dostaje nagrodę

.

Uczniowie zawsze są chętni do tej zabawy! 

 

 

 

Bardzo często uczniowie przyjeżdżają do Nas ciuchcią!

Zabawa z edukacją w jednym! 

 

 

 

 

 

Od niedawna staramy się także organizować warsztaty tematyczne z udziałem specjalistów w określonych dziedzinach głównie związanych z odżywianiem i zdrowiem, na które zaproszony jest każdy chętny! Wszystko po to, by podzielić się wiedzą z zakresu ogrodnictwa, jak i promować zdrowy i naturalny styl życia by żyło nam się lepiej i bez zdrowotnych trosk!

 

 

 

 

 

 

 

 

EDUKACJA poprzez praktykę! 

 

 

 

Przypominamy, że sprzedaż jesienną roślin z gruntu rozpoczynamy początkiem października i potrwa do listopada 2018. Sprzedaż wiosenna sadzonek z gruntu przewidujemy od marca do początku maja 2019r. Zamknij