Orzech włoski JAK SADZIĆ

08-09-2021

Orzech włoski JAK SADZIĆ

 

Orzech włoski jak sadzić? Najlepszym sposobem na zapewnienie zdrowych i obficie owocujących sadzonek orzecha włoskiego jest… Twoja praca i wiedza!  Jak ją zdobyć, żeby była wiarygodna? Czy wystarczy przeczytać „popularny artykuł” w Internecie, który wyszukuje na Google jako jeden z pierwszych? Odpowiedź brzmi NIE. Zatem co możesz zrobić, aby nie stracić pieniędzy, które włożyłeś w zakup sadzonek orzecha włoskiego? Jesteś w dobrym miejscu! Pomogę Ci zdobyć wiarygodne informacje, dzięki którym zaoszczędzisz czas, siłę i pieniądze.

 

Na początku przytoczę historię naszej klientki.  Napiszę o niej, abyś uniknął błędu, jaki popełniła. Pani Kasia zainwestowała dużą sumę pieniędzy, licząc na szybki zysk ze zbioru owoców orzecha włoskiego. Jak łatwo się domyśleć, (skoro o tym piszę) nie udało się. Spowodowane było, to jej nie wiedzą… Pani Kasia zadzwoniła do mnie i narzekała, że zakupione sadzonki w innym sklepie nie owocują. Posadzone są już od 5 lat. Po licznych pytaniach ustaliłam, że podczas zakupu i sadzenia orzecha zostało popełnione kilka WAŻNYCH błędów. Brak wiedzy spowodował, że orzech włoski nie owocuje.

 

Zastosuj się do moich 7 wskazówek, a unikniesz błędów Pani Kasi i dowiesz się jak zasadzić Orzecha włoskiego.

 

1. Zakup sadzonek orzecha włoskiego. Kupuj TYLKO z dobrego źródła.

 

Jeszcze kilka lat temu sadzonki szczepionego orzecha włoskiego znaleźć można było w 2 gospodarstwach, w tym u Nas. Dziś produkcja sadzonek orzecha stała się dobrym interesem. Owoce orzechów nabrały popularności, Zwiększyła się ich cena. Aktualnie kg. Łuskanego orzecha kosztuje 45 zł. Jak łatwo się domyśleć przełożyło się na zwiększenie sprzedaży sadzonek orzecha, w tym sadzonek szczepionych, a to kolejno na większa ilość oszustw i naciągaczy.

 

2. Zadecyduj czy kupujesz orzechy włoskie szczepione czy orzechy włoskie siewki.

 

TO NAJWAŻNIEJSZY WYBÓR od niego zależy dalsze postępowanie podczas sadzenia roślin. Jaka jest różnica? Pisałam o tym w artykule: ORZECH WŁOSKI RÓŻNICA MIĘDZY SIEWKĄ A SZCZEPIONYM zerknij. ?
 • Jeśli wybrałeś orzech włoskie szczepione, kieruj się poniższymi wskazówkami.

 

3. Termin sadzenia. Orzech włoski kiedy sadzić?

 

Jeśli zakupiona sadzonka jest w doniczce to od wiosny do jesieni. Jeśli jest z gruntu (tzn. ma odsłonięte korzenie) Posadź ją w marcu, kwietniu lub październiku i listopadzie.

 

4. Wybierz miejsce, gdzie sadzić orzecha włoskiego.

 

Pamiętaj o bardzo ważnych czynnikach np. unikaj zastoisk mrozowych, dostosuj odpowiedni odczyn gleby itd. Więcej opisane w artykule ORZECHY WŁOSKIE WYMAGANIA.

 

5. Ustal rozstawę. Jak sadzić orzechy włoskie?

 

 • Minimalna rozstawa to 8 m na 8 m. Najczęściej w sadach orzechowych, w których cięcie wykonuje się raz na kilka lat to 10 m x 10 m.
 • Pamiętaj! Jeśli sadzisz orzechy pod uprawę towarową, zostaw sobie miejsce na przejazd traktorem.
 • Jeśli masz w planie posadzić orzecha w ogródku, uwzględnij odległość od płotu sąsiada i twoich zasadzonych roślin. (Orzech na jesień zrzuca bardzo dużo liści).

 

6. Prawidłowo posadź sadzonkę szczepionego orzecha włoskiego.

 

Pamiętaj o kilku bardzo ważnych czynnikach: Orzech włoski Jak sadzić? – INSTRUKCJA

 

 • Wykop dołek, w którym zmieści się cały korzeń orzecha. Korzeń orzecha jest palowy, tzn. Rośnie mocno w dół. Dołek musi być głęboki, aby korzenie się zmieściły, bez podwinięcia.
 • ABSOLUTNIE NIE UCINAJ KORZENI! (tą praktykę można stosować do orzechów, które nie są szczepione)
 • Przed wsadzeniem nie mocz korzeni w wodzie. Wiem, że część z Was tak robi, a to bardzo szkodzi rośliną. Mocząc korzenie, wypłukuje się wszystkie mikroelementy, które pomogą roślinie się ukorzenić w nowym miejscu.
 • UNIKAJ WSADZANIA KAMIENIA POD KORZEŃ (Podobnie jak wyżej, metodę tą stosuje się do orzechów włoskich, które są nieszczepione).
 • MIEJSCE SZCZEPIENIA (wybulwienie na drzewku, ok. 10 cm nad korzeniem) musi być na wierzchu (patrz zdjęcie niżej). Jeśli je zakopiesz (zasypiesz) ziemią, odpowiesz sobie sam na pytanie, DLACZEGO ORZECH WŁOSKI NIE MA OWOCÓW.
 • Zasyp orzecha żyzną i przepuszczalną ziemią.
 • Ugnieć/podeptaj dołek (zrób lejek), aby roślinę było łatwiej podlewać.

Orzech włoski JAK SADZIĆ
Orzech włoski JAK SADZIĆ – zdjęcie pokazujące prawidłowe posadzenie rośliny.

 

7. Dbaj o posadzoną sadzonkę orzecha.

 

 • Podlewaj (jeśli po posadzeniu występują minimum 2 dni suszy).
 • Plew chwasty i trawę obok sadzonki. (Chwasty nie mogą przerosnąć rośliny, którą posadziłeś. Odbierają jej wodę, składniki i światło słoneczne. Sadzonka może uschnąć).
 • Zadbaj o prawidłowe nawożenie rośliny. (Dostosuj preparaty i ich ilość). Więcej w artykule: Wymagania orzecha włoskiego.

Komentarz autorki (trochę bardziej na luzie) ….

Jak widzisz od Twojej wiedzy i pracy wiele zależy. Jeśli zaczniesz świadomie podejmować decyzję, zaoszczędzisz czas i nerwy. Twoje świeżo posadzone sadzonki będą szybko i zdrowo rosły. No i najważniejsze zaoszczędzisz dużo pieniędzy.
Życzę Ci powodzenia w pięknej przygodzie, jaką jest ogrodnictwo.
Ps. Pani Kasia kupiła sadzonki orzecha nieszczepionego, a one owocują najwcześniej po 10 latach od posadzenia. Dała się oszukać, bo producent w opisie zaznaczył, że są szczepione. Po analizie jej słów i przesłanych zdjęciach zweryfikowałam, że na sadzonkach nie widać miejsca szczepienia. Pani Kasia postanowiła poczekać, aż jej zasadzone drzewa zaowocują (jeszcze około 6 lat). Dodatkowo powiększyła swoją uprawę o kilkanaście sadzonek orzecha szczepionego. Pierwszych owoców może spodziewać się już po 2-3 latach od posadzenia.
Zachęcam Cię również do przeczytania mini poradnika Jaką odmianę orzecha wybrać do ogrodu lub sadu orzechowego 
Na moim Blogu Ogrodnik.info znajdziesz kilka artykułów, które mogą Cię zainteresować np. Zdrowy start dla Twojej rośliny. 
Na koniec zapraszam Cię serdecznie do Naszego SKLEPU INTERNETOWEGO. Znajdziesz w nim, aktualnie dostępne sadzonki szczepionych orzechów włoskich.
Pozdrawiam Cię z malowniczej i pięknej miejscowości położonej u stóp Beskidu Niskiego – Zagórnika.

Ludmiła Dudek-Wieczorek

http://gospodarstwodudek.pl/kontakt/